Op weg naar de Singlehanded 2026: weinig wind naar Lelystad

  • van Enkhuizen naar Lelystad Flevo Marina
  • vertrek: 11.00, aankomst 15.30
  • Duur 4 1/2 uur
    • zeilen 4 1/4 uur
    • motor 1/4 uur
  • Weer
    • wind ZW3
    • luchtdruk 1017
    • temperatuur 15C
    • 🌥️
    • zonopbrengst 50 Wh
  • afstand 17,5 nm
    • gemiddelde snelheid 3,9 kn
  • bemanning
    • Solo

Op weg naar de Singlehanded – met een omweg via Wormerveer.

Het begint inmiddels een traditie te worden: het zeilseizoen afsluiten met de Singlehanded, een prestatietocht van ongeveer 220 zeemijl. Een mooie uitdaging om nog één keer solo het water op te gaan voordat de Wilhelmina aan haar winterrust begint.

Telefoon op reis

Gistermiddag heb ik mijn telefoon in de trein laten liggen. Niet bepaald handig, zeker niet zo vlak voor een meerdaagse zeiltocht. Gelukkig leven we in een tijd waarin je dankzij allerlei gadgets precies kunt volgen waar je telefoon uithangt. Je kunt hem zelfs op afstand een hoop lawaai laten maken, zolang de batterij tenminste nog niet leeg is. En je kunt de eerlijke vinder vragen om een opgegeven telefoonnummer te bellen. In mijn geval dat van Willy.

Dat werkte! Michel had mijn telefoon gevonden in Wormerveer. Zelf was ik inmiddels onderweg naar Hoorn. Dus werd het reisplan aangepast. Vanuit Hoorn terug naar Wormerveer, waar ik mijn telefoon gelukkig weer in ontvangst kon nemen.

Dank je wel, Michel!

Toch nog in Enkhuizen

Uiteindelijk arriveerde ik tweeënhalf uur later dan gepland in Enkhuizen. Niet helemaal de voorbereiding die ik voor ogen had, maar de telefoon was terug en de boot lag gelukkig nog gewoon op haar plek.

De eerste omweg van deze Singlehanded zit er dus alweer op. En dan moet de tocht van 220 mijl nog beginnen!

Hopelijk verloopt de navigatie op het water de komende dagen wat directer dan mijn treinreis naar Enkhuizen.

Op weg naar Lelystad

Vanochtend eerst nog wat kleine klusjes aan de boot gedaan. Om elf uur gingen de trossen los, op weg naar Lelystad. Er stond een rustig windje. Langs het Enkhuizerzand hadden we nog een beetje tempo, maar daarna was het bagger. Nauwelijks wind en dus nauwelijks voortgang.

Maar goed, ook dat is training voor de komende dagen. Tijdens de Singlehanded krijg je tenslotte niet alleen te maken met stevige wind en hoge golven. Urenlang proberen om met een zuchtje wind nog een beetje snelheid uit de boot te halen, hoort er net zo goed bij. Geduld is ook een zeilvaardigheid.

Een paar spetters

Tegen het einde van de tocht begon het licht te spetteren. Nu is een beetje regen niet zo erg, maar je weet nooit of het bij een paar druppels blijft of dat de hemel ineens helemaal opengaat.

Voor de zekerheid dus toch maar mijn zeilbroek aangetrokken. Mijn kledingvoorraad aan boord is niet zodanig dat ik me een doorweekte lange broek kan veroorloven. Die moet tenslotte nog een paar dagen mee.

Gelukkig bleef het bij wat gespetter. We konden helemaal tot in de haven van Lelystad doorzeilen. Dat is altijd prettig, ook al ging het vandaag bepaald niet snel.

De eerste zeilmijlen zitten erop. De telefoon is terug, de boot is er klaar voor en de eerste oefening in geduld hebben we ook alweer gehad. Nu maar eens zien wat de Singlehanded de komende dagen voor ons in petto heeft.


Ontdek meer van Langzaam Reizen, Diep Genieten

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Rudy Schoonveld
Rudy Schoonveld
Artikelen: 1250

Eén reactie

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *